3P: Video stream

28.01.2018

Zkuste si jednoduché nástroje pro zajištění živého přenosu. Navrhněte a otestujte nějaký krátký video přenos vzdělávací aktivity (třeba mezi spolužáky nebo můžete něco naučit přes video rodiče). Do úkolu popište zkušenost a dodejte screenshot. 

Vyzkoušel jsem si aplikaci Glide. Ta se podle mě stejnou měrou zaměřuje na one to one komunikaci, kdy si s kamarádem můžeme vyměňovat videa, jako na stream pro větší publikum. Aplikace nabízí v zásadě všechno, co od ní běžný uživatel asi tak bude očekávat. Lze propojit s účty na fcb či googlu, videa lze streamovat jak živě, tak i s časovým odstupem. Videa se ukládají na cloud, lze je publikovat na běžných kanálech. Obecně považuji aplikaci za celkem vydařenou, uživatelské rozhraní je čitelné a ničím zbytečně komplikovaným nepřekvapí. Pokud uživatel hledá nástroj na stream, který není součástí nějaké větší sociální sítě (mezi nimi bych ke streamování volil Instagram), nebo konverzační platformu typu VoiceThread, je Glide dobrou volbou.

Zkusil jsem si streaming v přímém přenosu (poprosil jsem manželku, aby si udělala druhý účet, abych měl s kým aplikaci testovat). Pak jsem si nachystal video, které je zamýšleno jako shrnutí tématu z poslední hodiny Cyber Punku, kurzu pro děti 1. stupně, který vedu na ZŠ Livingston. Struktura každé lekce Cyberpunku: -Úvod-téma dne-práce s nějakým nástrojem-volný čas s tablety- (pokud děti dodržovaly pravidla). Video shrnuje poslední dvě témata, která se obě věnovala bezpečnému způsobu chování v online prostředí. Pokud máte Glide, můžete si ho prohlédnout. Je uloženo v evernotové poznámce:

https://www.evernote.com/shard/s432/sh/4d16ff52-b9c9-4665-912e-1011d9ea8def/19aa62c9c9b45ce8264aea21d82bad4f

K obsahu videa jen malé doplnění kontextu, pokud se na video podíváte. Postava nahého Ferdy vznikla v debatě s dětmi. Téma se posouvalo od "co musíme umět, abychom přežili ve světě" přes "přežití ve společnosti" až k "přežití v on-line prostředí". Nahota byla jedním z příkladů toho, co v naší společnosti obvykle není přijímáno. Děti se tohoto příkladu s příkladným humorem chytly.

Vrátím se ještě ke Glide, již jen vágním dodatkem, a to: "Proč ne?"