Podoby šermu

26.01.2018

Pokud chceme začít šermovat, není od věci zamyslet se nad tím, jaký typ šermu je pro nás ten pravý.

Různé tradice v šermu

Na těchto stránkách se věnuji hlavně historickému šermu. Jeho součástí je scénický šerm, tedy šermování pro publikum, a bojový šerm, v němž jde o to naučit se s mečem či jinou zbraní skutečně bojovat. Vedle historického šermu existuje ještě šerm sportovní - ještě se k němu dostaneme.

#KnightTournament  #MedievalFencing #historickyserm

Teď ale zpět k historickému šermování. Sám jsem se nejvíc věnoval evropským technikám šermu, hlavně období gotiky 14. a 15. století. To je ale jen jedna z mnoha možností, na co se zaměřit. Vedle našeho evropského šermu existují samozřejmě různé tradice v dalších částech světa. Určitě nás napadnou japonští samurajové, nebo turečtí šermíři se šavlemi. Nebudu sem dávat ukázky, protože věřím, že si jich na youtube najdete sami spoustu. Vedle různých evropských a asijských technik najdeme ale šerm třeba i v na africkém kontinentu. Zde jedna ukázku pro ilustraci představím: 

African Longsword???

Uploaded by Da'Mon Stith on 2015-09-29.

V různých dobách se šermovalo různě

Evropský šerm

Zůstaňme ale u evropského šermu. Šermířská tradice se odvíjí už od starověku. Například v Římě již existovaly profesionální školy šermu, pořádaly se gladiátorské hry a římští vojáci se učili různým technikám boje. Podívejte se na římského bojovníka zblízka a zkuste se zamyslet nad tím, proč vypadá tak, jak vypadá - co má na sobě, jaký má tip zbroje apod.

WikiImages. Pixabay.com: [online]. [cit. 2018-01-28]. Dostupný pod licencí Public Domain na WWW: .
WikiImages. Pixabay.com: [online]. [cit. 2018-01-28]. Dostupný pod licencí Public Domain na WWW: <https://pixabay.com/en/romans-gladiator-spear-hoplite-60601/>.

Je jasné, že v každém období historie existovala nějaká móda. Ta se nevyhnula ani vojákům a bojovníkům. Ale co určovalo jejich vzhled víc než trendy v oblékání, byla technika boje. Podle toho, jak spolu lidé šermovali se vyvíjely i různé typy zbroje - různé helmy, hrudní pláty, nákrčníky, rukavice, kryty paží i nohou a samozřejmě různé druhy štítů. Když se na vývoj šermu podíváme tímto způsobem, přijdeme možná na to, že spolu lidé v různých dobách šermovali jinak. Proč má středověký rytíř na sobě tolik železa?

werner22brigitte. Pixabay.com: [online]. [cit. 2018-01-28]. Dostupný pod licencí Public Domain na WWW: .
werner22brigitte. Pixabay.com: [online]. [cit. 2018-01-28]. Dostupný pod licencí Public Domain na WWW: <https://pixabay.com/en/armour-knight-horse-historic-3110023/>.

A proč potom na konci 15. století lancknechti všechny ty plechy zahodili a místo toho se oblékli vymódili tak, že si prostříhali oblečení?

obraz "Tří lancknechti" od Daniela Hopfera
obraz "Tří lancknechti" od Daniela Hopfera

A když se koukneme na další vývoj máme tu mušketýry, kteří místo prostřihů oblékli praktické kožené kabáty a první uniformy. Proč?

obrázek mušketýra od Konstantina Makovského
obrázek mušketýra od Konstantina Makovského

Když si odpověď na naše otázky zjednodušíme, dojdeme k tomu, že římský voják je oblečený tak, aby se bránil různým bodným a sečným zbraním, středověký rytíř se stal skoro nezranitelným, proti těmto zbraním, když se celý oblékl do železa a navíc se na své nepřátele vždycky přiřítil na koni. Časem si na něj vymysleli zbraně jako řemdihy a palcáty, kterými se nebohého rytíře snažili zavraždit tak, že ho utloukli i s brněním, aniž by se ho z něj snažili předtím vyndat. Konec rytířských časů ale přišel až se střelnými zbraněmi. Nejdřív to byly těžké kuše - Ty byly mezi rytíře považovány za velmi neférové zbraně. Tečku za vší tou plechovou parádou udělaly pušky a pistole. proto lancknechti chodili po světě nalehko a honosili se prostřihy, které měly ukázat, kolikrát jim někdo prosekl kabát nebo kalhoty, aniž by je tím sprovodil ze světa. Mušketýři pak svůj oděv zjednodušili. Méně parády je na místě, když potřebujete být pohyblivý. Ono totiž s úbytkem plechové zdroje přestalo jít v šermu tolik o sílu a začala být důležitá rychlost. Proto mušketýři šermovali lehkými kordy a flerety.

Abychom si ten vývoj zbraní na něčem ukázali, zde je ukázáno jak se měnila podoba meče:

By Bashford Dean [Public domain], via Wikimedia Commons
By Bashford Dean [Public domain], via Wikimedia Commons

V renezančním období vzniklo několik národních škol - německá, italská, španělská a francouzská. Pěkně o tom vyprávějí učitelé šermu z šermířské školy Bravos. Mrkněte na video.

Bc. Jaroslav Vaculík a Bc.Václav Ambrož - lektoři školy šermu

Škola šermu s romantikou starých časů . Profesionální šermíř s 20 lety praxe. Absolovent Francouzské šermířské akademie s mistrovským titulem. Specialista na šerm barokním a rokokovým kordem ve stylu Francouzské školy šermu. Kurzy na nižším stupni výuky vedou aprobovaní lektoři.

Pro ty z vás, kdo by chtěli jít víc do hloubky, mám jeden zajímavý tip do začátku. Jde o skripta (něco jako učebnice), sepsaná Pavlem Plchem, podle kterých se již řadu let učí šermovat budoucí herci na herecké škole DAMU. Najdete je zde: https://jentak.sandbox.cz/books/plch/

Téma podob šermu nejde ukončit bez toho, abychom se zmínili o sportovním šermu. Sportovní šerm patří mezi olympijské disciplíny. Šermuje se fleretem, kordem a šavlí. V České republice se soutěží v pěti věkových kategoriích. Se šermem se mohou začít už děti na základní škole.

Podrobnější informace o sportovním šermu najdete na stránkách Českého šermířského svazu: https://www.czechfencing.cz/, nebo v celkem dobře zpracovaném hesle na Wikipedii.

#fencing  #fencingcompetition #sportfencing 


© 2017 JIŘÍ ZRADIČKA | Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky