Šermování s dospělými i s dětmi

S historickým šermem jsem začal v roce 1997. Intenzivně jsem se mu věnoval asi do roku 2001. Navštěvoval jsem tréninky skupin historického šermu Bratrstvo a Desátá kumpanie, později jsme v Čelákovicích založili skupinu Malvín. Věnoval jsem se především gotickému šermu, nějaký čas i období třicetileté války. O několik let později jsme se spolu s kamarádem Vojtou Furákem k šermu vrátili a přibližně jeden a půl roku jsme vedli  klub historického šermu pod domem dětí v Čelákovicích.

V současnosti po další pauze vedeme spolu s kolegou Adamem Škvorem kurz historického šermu pro děti z prvního stupně na Základní škole Livingston. Tuto stránku jsem se rozhodl koncipovat tak, aby zde právě děti našly zajímavé informace o šermu. Omezuji se proto pouze na české zdroje a vybírám obsah s ohledem na to, co by děti mohlo zajímat.

V tuto chvíli obsahuje mohu šerm dva příspěvky - první z nich je v podstatě stručnou zdrojovou rešerší, druhý nás seznamuje s tím, co je to šerm a jaké má podoby. Zhruba jednou měsíčně sem přidám další příspěvek. Příštím dvě témata: "bezpečnost při šermování" a "larpy a dřevárny".

Jako ochutnávku prvního tématu tu mám pro vás jedno video:

Historický šerm bezpečně v.1

Uploaded by Marobud on 2014-09-01.

Co si zkusíme na šermu v pondělí 19.2.? Podívejte se na video. Na příštím šermu ve škole si všichni zkusíme ke každé chybě při dodržování bezpečnosti během tréninku ukázat způsob, jak se chovat správně. Napadlo vás něco, co na videu není a na co bychom si taky měli dávat pozor?

Informace o českém historickém šermu najdeme samozřejmě na internetu. Existuje několik webových stránek, na nichž najdeme podstatné informace, jako kdy a kde se koná jaká šermířská akce, nebo kde si můžu koupit zbraně, zbroj či kostýmy.

Podoby šermu

26.01.2018

Pokud chceme začít šermovat, není od věci zamyslet se nad tím, jaký typ šermu je pro nás ten pravý.